Haber

ABD Temyiz Mahkemesi, Türk tarihi eseri “Yıldız Avcısı”nın iadesini reddetti

ABD’de Yargıtay’a götürülen Guennol (Yıldız Avcısı) heykelinin iade edilme girişimi başarısızlıkla sonuçlandı.

New York’taki 2. Yargıtay, Türkiye’den çalınarak ABD’ye getirilen ve Christies müzayede evinde sergilenen 6 bin yıllık Yıldız Avcısı heykelinin iade talebini reddetti.

Yüksek mahkeme, Türkiye’nin mermer heykelciğin çalındığını bildirmek için çok uzun süre beklediğini gerekçe göstererek, antik bulgunun milyarder iş adamı Michael Steinhardt’tan alınamayacağına karar verdi.

Yargıtay’dan yapılan açıklamada, Türkiye’nin tarihi kadın heykelciğinin 1990’lı yıllarda topraklarından hukuka aykırı bir şekilde çıkarılmış olabileceğini bilmek için sebepleri olduğu ve bu tarihe kadar dava açmadığı için haklarını kullanmadığı belirtildi. Nisan 2017’de Christies tarafından satışa sunuldu.

Bir alt mahkeme de 2021’deki duruşmada 22,9 santimetrelik heykelciğin Türkiye’ye iadesini reddetmiş ve dava temyize gitmişti.

Mahkeme Kiliya tipi idollerin Anadolu dışında başka ülkelerde yapılan kazılarda bulunmadığına, bu eserin devlet malı olduğuna, mermer idolü Michael Steinhardt’ın Lidya Hazinelerini sattığı bilinen JJ Klejman adlı bir tüccardan satın aldığına karar verdi. Türkiye’den kaçırılmış ve bu eseri Steinhardt’ın duruşma sırasında keşfetmesi. Türk kökenli olduğunu bildiğini inkar etmemesine rağmen iade talebini kabul etmemiştir.

Türkiye’den kaçırılan tarihi eser, 2017 yılında Christie’s Müzayede Evi tarafından New York’ta düzenlenen bir müzayedede yaklaşık 14,5 milyon dolara satılmış ancak alıcı bu kararından son anda vazgeçmişti.

samsat-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu