Yaşam

Amerika’da Bu Müstakil Evler Neden Bu Kadar Tercih Ediliyor?

Bu konutları sadece Amerika’da görmememiz olağandır. Dünyanın her yerinde var olan bu müstakil konutlar, hollywood’da yapıldıSinemaların da etkisiyle Amerika ile ekstra özdeşleşmiştir.

Ancak bu konuda bir çelişki ile karşılaşmaktayız. kasırgalar . Amerika deyince akla ilk gelen şeylerden biri kasırgalardır. Ahşap/prefabrik konut ve kasırga mantıklı bir eşleştirme gibi görünmüyor. Ancak bunun kendi içinde mantıklı bir açıklaması var ama ondan önce bu konutların neden tercih edildiğini anlayalım.

Olayın temelinde Amerika’ya yapılan ilk göçlerden sonra ortaya çıkan barınma ihtiyacı yatmaktadır.

17. yüzyılın başlarında Amerika’ya gelen Avrupalılar hızlıca Kalacak bir yere ihtiyacı vardı ve bu ihtiyaçlarını ahşap evler yaparak karşıladılar. Çünkü çimento veya tuğla ile harcayacak fazla zamanları ve maddi imkanları yoktu. İhtiyaçtan doğan bu durum daha sonra ülke kültürüne sinmiş ve onlarla eş anlamlı hale gelen bir kavram haline gelmiştir.

Hammaddelerin bolluğu, serbestçe hareket etmelerini sağlar.

Hammadde kullanırken ileride doğabilecek sorunlar Avrupalılar kadardır. umursamaz Amerikalılar, ahşap konut için gerekli malzemeleri ormanlarından temin ediyor. Geniş yüz ölçüsüne sahip olmanın avantajı ile bol orman alanlarıAhşap ekipman kullanmaya itiyor diyebiliriz.

Bir Amerikalı hayatı boyunca ortalama 11.7 kez ev değiştirebiliyor.

Amerikan halkının hayatı hızlı yaşadığı tartışılmaz bir gerçektir. Eldeki verilere bakıldığında bir Amerikan vatandaşının ortalama 11-12 kez hareket ettiğini görüyoruz. Özellikle genç nüfusun yer değiştirme sayısı orta ve yaşlı nüfusa göre çok daha fazladır. Bu nedenle hem konut sayısının fazla olması hem de konutların yapımının hızlı olması gerekmektedir.

Betondan çok daha fazla ahşap. hızlıVe kolay Kolayca taşınabilen ve işlenebilen bir konu olması ahşap tercih edilmesine yol açmaktadır. Hızlı ve kolay bir kurulum yapılabildiği için hemen ev sahibi olmanız mümkündür. Ahşap dışında prefabrik konutların yaygın olmasının nedeni de tam olarak budur.

Ahşap, betona kıyasla dezavantajları olmadan değildir.

Ses yalıtımı, küf oluşumu, yangın riski eksi yönler orada. Ancak ahşabın çok kolay bulunabilmesi nedeniyle maliyeti oldukça düşüktür ve bu nedenle bakımı ve değiştirilmesi ucuz olduğu için ahşabı tercih eden ev sahipleri bu riskleri almaktadır. Aynı zamanda yapım süresinin kısa olması nedeniyle montaj ve işçilik doğru orantılıdır. daha ucuzkonuşma konusu.

Peki bu konutlar kasırgalara nasıl dayanıyor?

düşük yoğunluklu depremler ve kasırgalar Ahşabın esnemesi onu betondan daha güvenilir kılar. Ancak şiddetli kasırgalarda doğal olarak zarar görürler. Ancak birden fazla ahşap evde olduğu gibi bu evlerin altına beton sığınaklar yapılabilir.

Bir kasırga durumunda bölge sakinleri barınağa Azalan. Tehlike geçtiğinde, evi onarmak veya yeniden inşa etmek beton evlere göre çok daha kolay, hızlı ve ucuzdur. İşte tam da bu yüzden tercih edilme oranı artıyor.

İhtiyaçtan doğdu ve daha sonra Amerikalıların kültürlerine aşılandı. Ahşap evtercih edilmesi bireylerin hayatını kolaylaştırırken ülke ekonomisini de canlı tutmaktadır.

  • Kaynaklar:Ace, Validus, Rubyhome

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu