Sağlık

Beyin yiyen amip nedir, nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir? Beyin yiyen amipin tedavisi var mı?

Halk arasında beyin yiyen amip olarak bilinen ölümcül hastalık Naegleria fowleri, Güney Kore’de beyin yiyen amip nedeniyle ilk ölüm olayının ardından daha sık görülmeye başlandı. Peki beyin yiyen amip nedir, nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir? Naegleria fowleri hastalığının tedavisi var mı? Detaylar burada…

BEYİN YİYEN AMO NEDİR?

Naegleria fowleri hastalığında, tek hücreli bir amip beyni enfekte eder ve olaylar genellikle ölümcüldür. Daha çok göl ve nehir gibi tatlı sularda bulunan tek hücreli Naegleria fowleri sadece burun yoluyla bulaşıyor ve insandan insana geçmiyor.

Koku alma kanalına giren amipler burun mukozasını geçerek beyin omurilik sıvısına yerleşirler ve koku alma sınırından beyefendiler geçer. Primer Amipli Meningoensefalit (PAM) adı verilen ani ölümcül bir hastalık olan menenjite neden olurlar.

Rinit belirtileri, yüksek ateş, mide bulantısı, baş ve göz ağrısı görülür. Ölüm, bilinç bulanıklığı ve koma ile kısa sürede gerçekleşir.

BEYİN YİYECİ AMOFİ NASIL BULAŞIR?

“Beyin yiyen amip” olarak da bilinen Naegleria fowleri, çamurlu sular, göller ve yüzme havuzları gibi sakin sulardan bulaşıyor. Primer Amipli Meningoensefalit (PAM) adı verilen menenjite neden olan Naegleria fowleri, burun iltihabı, yüksek ateş, mide bulantısı, baş ağrısı ve göz ağrısına neden olur. Semptomlarla kendini gösterir. Olayların birçoğunda kısa sürede kafa karışıklığı, koma ve ölüm meydana gelir. Naegleria fowleri sıcağı seven bir amip olduğu için küresel ısınma nedeniyle olayların artması beklendiği biliniyor.

SEMPTOMLAR NELER?

Adından da anlaşılacağı gibi, bu amipin neden olduğu hastalık temelde meningoensefalit adı verilen beyin dokusunun ve beyni çevreleyen zarın iltihaplanmasıdır. Genellikle yuttuktan sonraki 10 gün içinde şiddetli baş ağrısı, ateş, bulantı ve kusma ile başlar. İlerleyen günlerde tipik olarak boyun sertliği gelişir, nöbetler başlar ve bilinç durumu bozulur. Halüsinasyon dediğimiz sanrılar başlar. Kişinin çevresine olan ilgisinin kaybolması. Stabilite kaybı gelişir. Hızla kötüleşir ve yaklaşık 5 gün içinde koma ve ölüm meydana gelir.

HASTALIĞIN TEDAVİSİ VAR MI?

Bu hastalığın bilinen bir tedavisi yoktur. %97 ölümcüldür. Miltefosin adlı yeni bir ilaç denendikten sonra hayatta kalan iki kişi var. Ancak bu hastalıkta oluşan çoklu beyin ödemi ile baş etmek oldukça zordur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu