Haber

BM: 1 milyon Tibetli çocuk Çin’deki yatılı okullarda asimile olmaya zorlandı

Birleşmiş Milletler (BM) uzmanları, Çin’in Tibet Özerk Bölgesi’ndeki yerli etnik azınlığa mensup yaklaşık 1 milyon çocuğun, devlete ait yatılı okullarda ailelerinden koparılarak kültürel asimilasyona maruz bırakıldığını bildirdi.

BM Azınlık Hakları Özel Raportörü Fernand de Varennes, BM Eğitim Hakkı Özel Raportörü Farida Shaheed ve BM Kültürel Haklar Raportörü Alexandra Xanthaki yaptıkları ortak açıklamada, Tibetli azınlıktan çocukların ortak dil olan Mandarin Çincesi ile zorunlu eğitime tabi tutulduğunu vurguladı. kendi klasik dilleri ve kültürleri ile iletişim kuramazlar. .

Devlet okullarının eğitimde Tibet diline, tarihine ve kültürüne yer vermediğine dikkati çeken uzmanlar, “Tibetli çocuklar kendi etnik dillerini kullanma yetisini kaybediyor, anne babalarıyla, büyükanne ve büyükbabalarıyla iletişim kuramıyor. Bu da asimilasyona ve kimlik erozyonuna yol açıyor.” sözlerini kullandı.

Yatılı öğrenci oranı ülke ortalamasının üzerindedir.

Uzmanlar, Tibet Özerk Bölgesi’ndeki ve dışındaki okullarda okuyan ve yatılı okullarda okuyan Tibetli çocukların sayısındaki artışla ilgili endişelerini dile getirdi.

Çin’in diğer bölgelerindeki yatılı okulların öğrenci oranının Tibetli azınlığın yaşadığı bölgelerde çok daha yüksek olduğunu belirten uzmanlar, ülke genelinde yatılı öğrenci oranı yüzde 20 civarındayken, 1 milyona yakın öğrencinin eğitim aldığına dikkat çekti. okul çağındaki Tibetli çocukların çoğu yatılı.

Uzmanlar, son yıllarda Tibet’te birçok yerel okulun kapatıldığını, bunların yerini kasaba ve ilçe düzeyinde Mandarin Çincesi öğreten okulların aldığını kaydetti.

“Tibet kimliğinin asimilasyonundan endişe duyuyoruz”

Bu politikaların Tibet halkının eğitim, dil ve kültürel haklarına, din ve inanç özgürlüklerine zarar verdiğini ve ayrımcılık yasağına karşı olduğunu vurgulayan uzmanlar, “Tibet halkına yönelik olduğu anlaşılan bu politikadan endişe duyuyoruz. Tibet kimliğinin baskın Han Çinlisi çoğunluğunun kültürüne zorla asimile edilmesi.” değerlendirmesini yaptı.

Ağustos 2021’de Çin Merkezi Etnik İşler Konferansı’nda “tüm etnik gruplar ülke çıkarlarını her şeyin üzerinde tutacaktır” daveti yapıldığını hatırlatan, şunları kaydetti:

“Bu çağrı, tek bir Çin ulusal kimliğine dayalı modern ve güçlü bir sosyalist devlet inşa etme fikrini yeniden teyit etmektedir. Bu bağlamda, Tibet dili ve kültürünün öğrenilmesine yönelik girişimler bastırılmaktadır. Tibet dilini ve kültürünü savunan bireyler yüz baskısı.”

Konuyla ilgili endişelerini Kasım 2022’de Çin hükümetine yazılı olarak ilettiklerini ifade eden uzmanlar, yetkililerle iletişim halinde olmaya devam edeceklerini bildirdi.

Çin’den tepki

Çin ise uyarılarına tepki gösterdiği raportörleri “insan haklarını araçsallaştırmak ve siyasileştirmek” ve “belirli bir ülkenin Çin’i sindirmeye yönelik siyasi planlarına alet olmak” ile suçladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, “Bazı BM Özel Süreç uzmanları Çin tarafından sağlanan doğrulanmış bilgileri görmezden geliyorlar. Onlar, görevlendirilmiş Özel Süreç misyonlarının şart koştuğu davranış kurallarını ihlal ederek yalanlara ve dedikodulara itibar ediyorlar. BM İnsan Hakları Konseyi tarafından.” söz konusu.

Çin’in buna karşı olduğunu ve şiddetle kınadığını vurgulayan Sözcü Mao, “Onları (BM Özel Raportörlerini) davranış kurallarına uymaya, görevlerini nesnel bir şekilde yerine getirmeye, insan haklarını araçsallaştırıp siyasallaştırmaya son vermeye ve Çin’i istismar ederek bastırmaya çalışıyoruz” dedi. Belirli bir ülkenin BM forumu. Siyasi planlarına alet olmamaları çağrısında bulunuyoruz. Aksi takdirde davranışları BM’nin güvenilirliğini zedeler.” terimleri kullandı.

BM Özel Raportörleri, merkezi Cenevre’de bulunan BM İnsan Hakları Kurulu tarafından belirli ülkelerdeki belirli konuları veya sorunları izlemek ve raporlamak üzere atanır.

BM görevlisi olmayan ve çalışmaları için herhangi bir ücret almayan uzmanlar, herhangi bir ülke veya kuruluştan bağımsız olarak bireysel kapasitelerinde çalışmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu