Haber

Çin, Güney Kore’yi ABD’nin çip ihracatını kontrol etme girişimine karşı birlikte hareket etmeye çağırdı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Güney Koreli mevkidaşı Park Jin ile yaptığı görüşmede ABD’nin çip ihracatını kontrol etme düzenlemesine ortak muhalefet çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Güney Koreli mevkidaşı Park Jin ile çevrimiçi bir toplantıda Bakan Wang, Pekin’in sanayi ve tedarik zincirlerinin güvenliğini sağlamak ve ülkeler arasında serbest ticareti sürdürmek için birlikte çalışmaya hazır olduğunu vurguladı.

Washington’un son dönemde uyguladığı Çip ve Bilim Yasası, ihracat kontrolleri ve kendi çıkarları için yaptığı düzenlemelerin Çin ve Güney Kore’nin çip endüstrisindeki yasal hak ve çıkarlarına zarar verdiğini savunan Vang, “Bütün ülkeler bu köhne küreselleşme karşıtı zihniyete karşı çıktı. ve tek taraflı zorbalığa karşı direnmeli ve gerçek çok taraflılığa devam etmelidir.” söz konusu.

ABD, Ağustos ayında onayladığı Chip and Science Act ile ülkedeki yarı iletken üretimini iyileştireceğini, ülkede üretim tesisi kuracak şirketlere mali destek ve vergi indirimi sağlayacağını duyurdu.

Teşviklerden yararlanmak isteyen firmaların Çin’deki üretim tesislerinin teknolojik kapasitelerini geliştirmemelerini öngören yasanın Pekin’in bu alandaki etkisini sınırlama amacına işaret ettiği yorumlandı.

Öte yandan Ekim ayının başında ABD Ticaret Bakanlığı, Çinli çip üreticilerinin ihracat kontrol listesine alınmasını öngören kısıtlamaları ve Amerikan şirketlerinin çip üretimi için gerekli olan malzeme, makine ve teçhizatı ihraç edebilmeleri için lisans şartını açıklamıştı. Çin’e.

Çin’e getirilen kısıtlamalardan en çok etkilenecek ülke Güney Kore

Güney Kore, ABD çip sektöründe Çin’e getirilen kısıtlamalardan en çok zarar görecek ülkelerden biri konumunda.

Küresel yonga satışlarında yüzde 21, yonga üretiminde yüzde 17 pay ile pazarın en önemli oyuncularından biri olan Güney Kore, 2021 yılında ürettiği bellek yongalarının yaklaşık yüzde 60’ını Çin ve Hong Kong’a sattı.

Ayrıca Güney Kore’nin en büyük üreticileri Samsung ve SK Hynix de üretimlerinin büyük bölümünü Çin’de gerçekleştiriyor. Samsung’un Xi’an, Çin’de bellek yongaları üreten bir fabrikası varken, SK Hynix’in Wushi, Chongqing ve Dalian’da dökümhaneleri var.

ABD’de de yatırımları bulunan Güney Koreli şirketler, “Chip and Science Act” kapsamındaki teşviklerden yararlanmayı tercih etmeleri halinde, yasanın getirdiği kısıtlayıcı koşul gereği Çin’deki üretim tesislerini geliştiremeyecekler. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu