Haber

Dış Politika: Avrupa’nın artık ABD’ye ihtiyacı yok

ABD merkezli Foreign Policy dergisi, son yıllarda Avrupa ve Amerika’nın ortasında gelişen ilişkilere odaklandı.

Birkaç kuşak Avrupa başkanı, ABD liderliğinin yerinin “doldurulamaz” olduğu ve kıtalarının onsuz “yaşayamayacağı” inancını içselleştirdiğini söyledi.

“Washington’da uzun süredir hoş karşılanmıyor”

Avrupa’nın ABD ağırlıklı NATO dışında kendi kendine yetebilecek bir askeri yetenek geliştirmesi fikrinin son dönemde Washington’da uzun süredir hoş karşılanmadığına işaret edildi.

ABD Savunma Bakanı William Cohen, Aralık 2000’de NATO savunma bakanlarına yaptığı son konuşmada, AB rakip bir yapı kurarsa NATO’nun “kalıntı olabileceği” konusunda uyardı:

AB ile askeri gerilim

Yaklaşık 20 yıl sonra, AB’nin 2017’de işbirlikçi savunma projeleri için ortak bir fon oluşturmasının ardından, o dönemde üst düzey bir ABD savunma yetkilisi, planların NATO’nun mevcut faaliyetlerinden sapmaması gerektiği yorumunu yaptı. Dönemin uluslararası güvenlik işlerinden sorumlu savunma bakanı yardımcısı olan Katie Wheelbarger, “AB’nin NATO’dan AB’ye güç çekmeye çalıştığını görmek istemiyoruz” dedi.

“ABD-Avrupa güvenlik ilişkisi gerçeklikten koptu”

Aynı analizde Avrupa hükümetlerinin Washington’un senaryosunu izlemediği de kaydedildi. Kökleri derin olduğu için bunu değiştirmenin kolay olmadığı vurgulandı ve şu tespitlerde bulunuldu:

ABD-Avrupa güvenlik bağı gerçeklikten giderek daha fazla koptu. Eğer değişecekse, Avrupa’nın ihtiyacı olan şey daha fazla kaynak değil, daha fazla siyasi irade ve özgüvendir. Washington, kendi payına, Avrupa’nın harika bir kalıcı koruyucusu olarak hizmet etmekten başka yol olmadığı aksiyomunu bir kenara bırakmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu