Haber

İrfan Aktan kimdir? İrfan Aktan kaç yaşında, nereli? İrfan Aktan’ın mesleği nedir?

Gündemdeki isimlerden biri olan İrfan Aktan ile ilgili detaylar merak ediliyor. Vatandaşlar, sık sık karşılaştığı isim İrfan Aktan’ın hayatını araştırıyor. Peki İrfan Aktan kimdir? İrfan Aktan kaç yaşında, nereli? İrfan Aktan’ın mesleği nedir? Detaylar burada.

İRFAN AKTAN KİMDİR?

İrfan Aktan, yazar, gazeteci.

İrfan Aktan, 1981 yılında Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Karlı köyünde doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı. İletişim Yayınları’ndan çıkan “Nazê/Bir Göç Hikayesi” ve Dipnot Yayınları’ndan çıkan “Zehir ve Panzehir: Kürt Sorunu” kitaplarının yazarıdır. Birgün gazetesinin yazı işleri müdürüydü. Birikim, Radikal, bianet.org gibi çok sayıda süreli yayının yanı sıra çeşitli kitaplarda yazıları ve röportajları yer aldı. Nokta, Newsweek Turkey ve Yeni Aktüel gibi dergilerde çalıştı. Bir dönem İMC TV Ankara Temsilciliği yaptı. Halen Express ve Bir+Bir dergilerinde çalışmakta, düzenli olarak röportajlar vermekte ve Gazete Wall’da köşe yazıları yazmaktadır.

2010 yılında Express dergisinde yayımladığı bir röportaj nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 15 ay hapis cezasına çarptırıldı.

2022’de Avrupa Basın Ödülü’ne aday gösterildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu