Haber

Macron, Fransa’nın “Afrika müdahale projesi” Francefrik’in bittiğini söyledi

Afrika tipinin ilk ayağı olan Gabon’da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın “Afrika müdahale projesi Francefrik (Franceafrique)”nin bittiğini duyurdu.

“TEK Orman Zirvesi”ne katılmak üzere Gabon’un başkenti Libreville’e gelen Macron, burada açıklamalarda bulundu.

Fransa’nın Afrika’ya müdahale etme niyeti olmadığını belirten Macron, “Fransa’nın dönemi kapandı” dedi. söz konusu.

Francefrik sayesinde ülkesinin Gabon da dahil olmak üzere Afrika ile ortak bir tarihe sahip olduğunu belirten Macron, Fransa’nın hâlâ kıta ülkelerine karışmakla suçlandığını söyledi.

Macron, ülkesini “Afrika’da herkesle konuşan ve kıta ülkelerinin iç işlerine karışmada rol oynamayan tarafsız bir muhatap” olarak nitelendirdi.

iklim, biyolojik çeşitlilik, ekonomiSanayi ve sanayi bölgelerinde istikrarlı bir yan kuruluş kurmaya geldiğini belirten Macron, ülkeye “adam bulmak” için gelmediğine dikkat çekti.

Fransa, Afrika kıtasıyla ilişkilerini yenilemek istiyor

Emmanuel Macron, Gabon, Angola, Kongo Cumhuriyeti ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ni ziyareti öncesinde ülkesinin yeni Afrika politikasını açıkladı.

Afrika ülkeleriyle yeni bir sayfa açmak istediklerini belirten Macron, Afrikalılara ait kültür varlıklarının iadesi için çalışma başlattıklarını söyledi.

Macron, Fransa’nın kıtadaki askeri üs sayısını azaltacağını belirtti.

fransafrik

Başlangıçta Francefrik terimi, Fransız entelektüeller tarafından ülkelerinin İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Afrika ile ilgili yeni politikalarına atıfta bulunmak için kullanıldı.

Francefrik, Fransa’nın Sahra altı Afrika ülkeleri ile ekonomik, diplomatik ve askeri bağlarını neo-sömürgecilik üzerine inşa ettiği siyaset olarak yorumlanıyor.

aziziyeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu