Haber

Trabzon Barosu Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Trabzon Barosu tarafından törenle kutlandı.

15 Temmuz’da Şehitler ve Hürriyet Parkı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Atatürk anıtı önüne çelenk bırakıldı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkan Yardımcısı Sibel Suiçmez yaptığı konuşmada deprem bölgesinde kadınların yaşadığı zorluklara dikkat çekerek, birlik ve beraberlik olması gerektiğini söyledi.

Kadın-erkek eşitliğinin sağlanması gerektiğinin altını çizen Suiçmez, “8 Mart deyince aklımıza dünyanın her yerinde hak mücadelesi sonucu haklarını kaybeden insanlarımızı anmak ve taleplerimizi dile getirmek geliyor. Kadın erkek eşitliğinin sağlanamadığı bir yerde demokrasinin ve insan haklarının mümkün olmadığını biliyoruz.”

Baro Başkanı His Keleş Aydın da kadına yönelik şiddetin arttığını belirterek, şunları söyledi:

“Kadın cinayetlerinin arttığı, işlenme biçimlerinin vahşileştiği, kadınların yaşam biçimlerine yönelik saldırıların sıklıkla gündeme geldiği bir dönemden geçiyoruz. Maalesef kadına yönelik şiddet yaygınlaşıyor ve şiddet gören kadın yalnızlaşıyor.” Bu nedenle şiddet durumunda izlenecek yollar konusunda kadınlara bilgi verilmeli, ilgili kurum bilgilendirilmeli ve kuruluşlara gerekli destek sağlanmalıdır.

Öte yandan baro tarafından kurulan stantta kadın avukatlar da kadına yönelik şiddet ve kadın hakları konusunda vatandaşları bilgilendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu