Teknoloji

Twitter Gay ve Trans Gibi Kelimeleri Sansürlemeye Başlıyor

Elon Musk’ın Eylül 2022’de satın aldığı ve şu anda CEO’su olduğu Twitter, skandal kararlarıyla gündeme gelmeye devam ediyor. Dünyanın en tanınmış metin tabanlı sosyal ağı, bu sefer LGBTQ+ topluluğunu tanımlayan kelimeler içeren Tweetler. sansürlemekbaşladı.

Bazı Twitter kullanıcıları, özel bildirim yoluyla bireylere, topluluğu tanımlayan “trans, gey, lezbiyen, queer ve biseksüel” gibi ifadeler içeren Tweetler gönderdiğinde Tweet önizlemesi gösterilmiyor farketti. Normalde özel gönderiden Twitter’da yayınladığınız tüm Tweet ilişkileri bir önizleme penceresinde gösterilir.

Peki sansür tezleri doğru mu? Biz denedik:

Evet, Twitter’ın tweetler üzerindeki sansür tezleri yaptığımız testlerde de doğru çıktı. Yukarıdaki Tweeti özel mesaj yoluyla gönderdiğimizde, yalnızca bir ilişki olarak görünür. Ancak başka bir Tweet doğrudan ön izleme olarak görünür.

Ve ayrıca “silah (tabanca) ve BLM (Siyahların Hayatı Önemlidir)”gibi kelimelerin yer aldığı tweetlerin sadece ilişki olarak göründüğü de paylaşıldı.

Twitter’da fark edilen ve sessizce uygulamaya konulan bu sansür elbette Elon Musk’ın” ifade özgürlüğü platformukuruluş amacına yönelik eleştirileri yeniden artırdı.

Twitter’ın özel açıklamalara uyguladığı bu sansür hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu