Haber

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’den İngiltere Parlamentosu’nda Yapılan Açıklama

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy, diğer ülkelerin özgürlüklerine ve sınırlarına saldıranların kaybedeceğini belirterek, “Özgürlüğün kazanacağını biliyoruz, Rusya’nın kaybedeceğini biliyoruz, zaferimizin dünyayı değiştireceğini biliyoruz.” söz konusu.

Zelenskiy, Ukrayna-Rusya savaşının başlamasından bu yana İngiltere’ye yaptığı ilk ziyarette İngiliz Parlamentosu’ndaki Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası üyelerine hitap etti.

İngiltere’ye ilk ziyaretini Devlet Lideri olduktan sonra 2020 yılında yaptığını hatırlatan Zelenskiy, Churchill Savaş Odaları ve Müzesi’nde eski Başbakan Winston Churchill’in koltuğuna oturduğunu ve burada yetkililerin kendisine nasıl hissettiğini sorduğunu söyledi.

Zelenskiy, “O anda bir şeyler hissettim, ama şimdi bu duygunun ne olduğunu anlıyorum. Ve tüm Ukraynalılar, yalnızca cesaretin hayal edilemeyecek zorlukların üstesinden gelmenizi sağladığını biliyor. Bunun ödülü zaferdir.” dedi.

İngiltere’nin savaşın ilk gününden itibaren Ukrayna’nın yanında olduğunu belirten Zelenskiy, “Savaşın ilk saniyelerinden itibaren dünyanın nasıl tepki vereceğini bilemediği bir anda İngiltere yardım eli uzattı. Boris, (Eski Başbakan Boris) Johnson) imkansız görünen bir zamanda diğerlerini bir araya getirdin… Teşekkürler.” dedi.

“Şeytan Kaybedecek”

Ukrayna ve İngiltere’nin her türlü zorlukta ilerlemeyi başardığına dikkati çeken Zelenskiy, “Tarihimizin farklı dönemlerinde nelerle karşılaşırlarsa karşılaşsınlar Ukraynalılar ve İngilizler barışı yaşamak için her zaman savaş korkusunu yendiler. Siz, biz ve tüm insanlık aynı sonuca ulaşacak, kötülük kaybedecek.” ifadelerini kullandı.

“Şimdilik ufuk net değil ama kötülük yenildiğinde yeni bir gün doğacak.” Zelensky, “Özgürlüğün kazanacağını biliyoruz, Rusya’nın kaybedeceğini biliyoruz, zaferimizin dünyayı değiştireceğini biliyoruz” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Özgürlüğe ve diğer ülkelerin sınırlarına saldıranların da kaybedeceğini belirten Zelenskiy, Ukrayna’yı desteklemek için oluşturulan birlik ve uygulanan yaptırımların insan haklarını korumak için duvar işlevi gördüğüne işaret etti.

Zelenskiy, İngiltere’ye askeri eğitim ve teçhizat takviyesi için de teşekkür ederek, “İngiltere’de kral Hava Kuvvetleri pilotu ve Ukrayna’da tüm Hava Kuvvetleri pilotları kraldır” dedi. söz konusu.

Sizden ve tüm dünyadan Ukrayna için daha fazla savaş uçağı istiyoruz” dedi. Formda konuşan Zelenskiy, “Yaşasın Kral, yaşasın Ukrayna” sloganlarıyla konuşmasını tamamladı.

Başbakan Sunak ile görüşme

Zelenskiy, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile Başbakanlık 10 Numaralı binada baş başa görüştü.

Volodymyr Zelenskiy, Kral III. Charles tarafından da kabul edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu