Haber

Bekir Başevirgen: “Vatandaş Yeni Yıla Umutla Değil Borçla Giriyor”

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “Cumhurbaşkanı’nın ‘Ben iktisatçıyım’ dediği günden beri vatandaşların bankalara olan borçları rekor kırıyor. Yetersiz gelirlerine rağmen borçlarını artıran vatandaşların bankalara olan borçları arttı” dedi. Yüksek enflasyon nedeniyle alınan ve yapılan harcamalar bir haftada 23 milyar lira arttı. Trilyon 478 milyar liraya ulaştı. Vatandaş yeni yıla umutla değil, büyük bir borç yüküyle giriyor” dedi.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, bugün yaptığı açıklamada; Yıl başından bu yana vatandaşların bankalara olan borçlarında 452 milyar lira, toplam borçlarında ise 458 milyar lira artış olduğunu belirtti.

Başevirgen, “Cumhurbaşkanı’nın ‘Ben iktisatçıyım’ dediği günden beri vatandaşların bankalara olan borcu rekor kırıyor. Yeterli geliri olmadığı halde harcamalarını vadesi dolmuş olan vatandaşların bankalara olan borcu yüksek enflasyona, bir haftada 23 milyar lira artarak 2 Aralık itibarıyla 1 trilyon 478 milyar liraya ulaştı. Vatandaş yeni yıla umutla değil, büyük bir borç yüküyle giriyor” dedi.

“KREDİ KARTI BORCU BİR HAFTADA 12 MİLYAR LİRA ARTTI”

Vatandaşın borcunun 1 trilyon 67 milyar lirasının bireysel kredilerden, 411 milyar lirasının da kredi kartı borç bakiyelerinden kaynaklandığını belirten Başevirgen, “Kredi ve kredi kartlarıyla geçinmeye çalışan vatandaşın borcu gün geçtikçe katlanıyor. Geçen hafta ihtiyaç kredileri ve kredi kartı borçlarında 10,7 milyar lira. 11,9 milyar liralık artış oldu” dedi.

“ÜLKEDE BORÇLU KONUT KALMADI”

Başevirgen, AK Parti hükümetinin ekonominin ivme kazandığı iddialarına rağmen halkın gerçeklerinin aksi olduğunu söyledi. hane kalmadı” dedi.

“SON BİR YILDA BİREYSEL KREDİ KULLANICI SAYISI 1,9 MİLYONA ARTTI”

Bireysel kredi kullanan kişi sayısının son bir yılda 1,9 milyon kişi arttığına dikkati çeken Başevirgen, “Ekim ayında 254 bin kişi ilk kez kredi kartı kullandı, 125 bin kişi ihtiyaç kredisi kullandı ve 163 bin kişi kredili mevduat kullandı. “Ekonomik tablo bu kadar kötüyken vatandaşlar bu borçların nasıl ödeneceğini kara kara düşünüyor. 2023 yılında da vatandaşları yeniden ağır bir borç yükü bekliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu