Haber

Harmandalı’daki heyelanlı bölge için ‘acil’ uyarı

İZMİR Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Sarsıntı Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM), Çiğli ilçesi ve yakınlardaki dağlık bölgede katı atık depolama tesisinde meydana gelen ve bazı konutların tahliyesine neden olan heyelanın insan kaynaklı olduğunu açıkladı. ve doğal. DAUM Başkanı Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Birçok çalışmada heyelanların durdurulabileceği biliniyor. Burada biraz geç kalındı. Çok ciddi kaynak ayrılması gerekiyor. Bölgede heyelanın aktif olduğu görüldüğü için bu durum çok ciddi. sürekli izlenmelidir.”

Harmandalı Katı Atık Depolama Tesisi’nde ve yanında yükselen dağlık bölgede oluşan derin yarıklar ve göçükler alarma neden oldu. Geçen yıl şubat ayından mayıs ayına kadar bölgede 6 konut tahliye edildi. Bu evlerin bir kısmı zemindeki çatlaklar nedeniyle yıkıldı. DEU DAUM, bölgede meydana gelen sarsıntı ve heyelan bağlantısına yönelik araştırma yaptı. DAUM Başkanı Prof. Dr. Hasan Sözbilir, heyelan ve yarıkların nedeninin hem bölgenin jeolojik yapısı ve iklimi hem de topraktan toprak çekilmesi ve çöp atma tesisinin bulunması olduğunu belirtti.

Bölgede heyelanların doğa ve beşeri sebeplerden kaynaklandığını kaydeden Prof. Hatalı süreç de bu noktada başladı. Bölgeye çöp atmak ilk hata. Çöplük dolmaya başlayınca zemin bu ağırlığı hissetti.” Sözbilir, “Harmandalı fayı daha önce çöplüğün oturacağı yeri paramparça etmişti. Yani çöplük alanı jeolojik olarak elverişsiz bir yerde bulunuyor. 30 Ekim 2020 depreminin hep şiddetli yağmurları ve ana şok ve artçıları oldu. Bölgenin sallanması zemini olumsuz etkiledi.Yağmurların ve depremlerin yeri.Ayrıca yol veya bina yapmak için yerden toprak alındığını tespit ettik.Çöp döküm sürecinin başlamasının ardından bölgede 2000’li yılların başında kaymalar başladı. Günümüzde gerçek depolama alanı belli bir büyüklüğe ulaştığında zemin uygun bir şekilde hassasiyetini kaybetmiştir.Şiddetli yağmurlarda su kayaların arasından geçerek “Heyelan makul kayma düzlemleri boyunca bariz bir süreklilik içinde meydana gelmektedir” dedi.YİYECEKLER İÇİN OLASI TEHLİKELER Alanın sürekli izlenmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Sözbilir, tehlikeye dikkat çekerek, “Birçok çalışmada heyelanların durdurulabileceği biliniyor. Burada biraz geç. Çok önemli bir kaynak ayrılması gerekiyor. Bölgedeki yapıyı çok iyi anlamak gerekiyor. Aksi takdirde harcanacak para boşa gitmiş olur. Bölgedeki heyelanın etkili olduğu görüldüğü için sürekli takip edilmesi gerekiyor. Heyelan, çöplüğün en önemli kısmıdır. Üst sınırdan başlar. Bu çöplüğü buradan almak mümkün değil” dedi. Çöplükten süzülen suyun yer altı sularına karışması nedeniyle tarımsal faaliyetlerin de etkilendiğini dile getiren Sözbilir, “Bölge aynı zamanda Menemen Ovası’nın beslenme alanı. . Bu yanlış seçim nedeniyle çöplükten süzülen su ovadaki yeraltı sularına karışarak tarımsal faaliyetlere zarar vermektedir. Heyelanın batı ve kuzey bölgelerinde konutların bulunduğu bölgelerde acil önlem alınması gerektiğine dikkat çeken Prof. Gelecekte herhangi bir sorun yaşamamak için binaların stabilitesini sağlamak için. Bunun çok acil bir şekilde yapılması gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu