Haber

Kremlin’den Batı’ya ‘tank’ tepkisi: Bunu doğrudan çatışmaya müdahale olarak görüyoruz

ABD ve Almanya’nın Ukrayna’ya tank göndereceğini açıklamasının ardından konuyla ilgili ilk açıklama Kremlin’den geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, söz konusu kararların “çatışmaya doğrudan müdahale” olduğunu söyledi.

Peskov, “Avrupa başkentleri ve Washington’dan, Ukrayna’ya tanklar da dahil olmak üzere çeşitli silah sistemlerinin gönderilmesinin, hiçbir şekilde bu ülkelerin veya ittifakın Ukrayna’daki çatışmaya müdahil olduğu anlamına gelmediği yönünde açıklamaları var.” bu bildiriler. Kremlin Sözcüsü, ABD ve Almanya’nın Ukrayna’ya tank verme kararını Batı’nın çatışmaya doğrudan müdahil olduğunun bir işareti olarak yorumlayacağını belirtti.

Ne oldu?

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Leopard tankının Ukrayna’ya gönderileceğini açıkladı. İlk adımda 14 adet Leopard 2 tankının ordu envanterinden temin edileceği ve yakın zamanda Ukrayna askerlerinin Almanya’daki eğitimlerine başlanacağı belirtildi. Scholz, Leopard 2 tanklarının teslimatını “müttefikler ve ortaklarla koordine edeceklerini” söyledi.

Almanya’nın Ukrayna’ya tank gönderme kararının açıklanmasının ardından Moskova yönetimi tepki gösterdi. Rusya’nın Berlin Büyükelçisi Sergey Nechayev, Alman hükümetinin Ukrayna’ya kendi Leopard tanklarını göndereceğini belirterek, “Bu, mevcut çatışmayı yeni bir sürtüşme düzeyine taşıyan son derece tehlikeli bir karardır. Söz konusu karar, Alman siyasetçilerin ülkelerinin bu çatışmada yer almak istemediği yönündeki açıklamalarıyla da çelişiyor.

ABD Başkanı Joe Biden da bir Ukrayna taburuna eşdeğer 31 adet M1 Abrams tankının Ukrayna’ya tedarik edileceğini duyurdu. “Tankların garantisi zaman alacak” diyen Biden, teslimatın Ukraynalılar Abrams tanklarını savunmalarına entegre etmeye tamamen hazır olduklarında gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi. (DIŞ HABERLER)

habercivril.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu